Informacje o badanich naukowych w chorobie Huntingtona
Grupy Wsparcia dla osób dotkniętych chorobą Huntingtona
Dowiedz się więcej...
Czy istnieje jakieś leczenie choroby Huntingtona?
Pomimo tego, że nie istnieje lekarstwo, które leczy HD, istnieje leczenie, które pozwala kontrolować objawy choroby (leczenie objawowe) i podnieść jakoś życia. Metody leczenia można podzielić na farmakologiczne (przy użyciu lekarstw) lub niefarmakologiczne (bez stosowania lekarstw). Leczenie farmakologiczne oznacza użycie jakichkolwiek lekarstw, które leczą objawy choroby Huntingtona. Leczenie niefarmakologiczne, do którego zaliczamy psychoterapię, terapię fizyczną, oddechową, pracę z logopedą i terapie kognitywne, również mogą pomóc w leczeniu objawów zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Badania pokazują, że terapie te poprawiają nastrój, poruszanie się, mowę, równowagę, połykanie i chód.
Jakie są najważniejsze objawy choroby Huntingtona, które da się leczyć?
Do najbardziej przykrych problemów związanych z chorobą Huntingtona zaliczmy pląsawicę, bradykinezję (spowolnienie ruchowe), drażliwość, apatię, depresję i zaburzenia snu. Istnieją różne opcje farmakologiczne pozwalające leczyć te objawy.
Jakie leki stosuje się do leczenia objawów choroby Huntingtona?
Do leczenia pląsawicy i nadmiernej ruchliwości stosuje się niektóre rodzaje neuroleptyków; na depresję, apatię i inne zaburzenia nastroju stosuje się leki przeciwdepresyjne; w przypadku lęku stosuje się środki przeciwlękowe, a w razie zaburzeń snu, leki nasenne. Jednak wiele leków może mieć działania uboczne, a niektóre z nich wzajemnie hamują swoje działanie. Ponadto, te same leki mogą mieć różne oddziaływanie na różne osoby. Dlatego też, aby zapewnić równowagę, o lekach musi zadecydować lekarz doświadczony w leczeniu HD dla każdego pacjenta indywidualnie, w zależności od objawów i wyników leczenia.
Czy istnieje specjalna dieta przy chorobie Huntingtona?
Dużo dyskutuje się na temat diety bogatej w witaminy, koenzymy i inne związki (np. keratynę, koenzym Q10 i kwas eikozapentaenowy) stosowane przy HD, ale nie ma dowodów klinicznych na korzyści wynikające ze stosowania takiej diety. Na późniejszych etapach choroby dużym problemem może być utrata wagi, więc może być potrzebna dieta wysokokaloryczna. Tutaj pomocne może być skierowanie do dietetyka.
Opracowanie: EHDN
Tłumaczenie: Anna Broniarek
Sprawdź, jak możesz pomóc osobom dotkniętym chorobą Huntingtona
HDBuzz! Informacje o badanich naukowych w chorobie Huntingtona
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...